Lubicie przeglądać stare zdjęcia i albumy rodzinne? Bywa, że z nutką nostalgii, przypominając sobie dawno już niewidziane twarze czy sytuacje, czasem chichocząc z ubrań czy fryzur. Ach te obowiązkowe lesbijskie kraciaste koszule i glany w latach 90…
Zapraszamy Cię do wzięcia udziału w wyjątkowej inicjatywie artystki Karoliny Sobel we współpracy z L*AW i QueerMuzeum. Stwórzmy wspólnie Nasze Lesbijskie* Archiwum Fotograficzne.
Masz w swoich szufladach czy pudłach zdjęcia, które są częścią naszej les*storii? Znasz osoby, które mają takie zdjęcia? Podziel się z nami, by już żadna z nas nigdy nie czuła się samotna, by wiedziała, że ma za sobą wiele pokoleń lesb*. I żeby zapomnieć, że często w albumach rodzin z urodzenia brakuje bliskich nam osób, naszych les*sióstr. Wypełnijmy wymazane miejsca na starych fotografiach.
Poszukujemy zdjęć – czarno-białych, jak i kolorowych – ujęć codzienności, spotkań towarzyskich, wolnego czasu, wszystkiego, co kobiety* uwieczniały na zdjęciach w latach 80. i 90. XX w., ale też wcześniejszych. To wszystko opowiada naszą herstorię*, a zdjęcia ułatwiają jej zrozumienie.
Ta inicjatywa jest przede wszystkim próbą przywołania i uwiecznienia naszej wspólnej les*storii. Chcę zainspirować się motywami, sytuacjami, gestami, modą, miejscami zatrzymanymi w kadrach. Odtworzyć na własnych artystycznych zdjęciach miniony świat, by wspólnie przejrzeć się w nim, by spotkać się z naszymi les*siostrami i ze sobą. (Karolina Sobel)
********************************************
*********************************
*********************
Kolaż z prywatnych zbiorów fotograficznych, dzięki uprzejmości Spinnboden Lesbenarchiv Berlin ©Karolina Sobel, 2024
Czekamy na Ciebie, Twoje wspomnienia i zdjęcia!
******************************************************************
Skontaktuj się z nami: laf.opencall@gmail.com Zachęcamy do zadawania pytań o szczegóły projektu i sposoby archiwizacji. Nie zrobimy niczego bez Twojej zgody.
Mamy świadomość intymności fotografii z czasów sprzed mediów społecznościowych, zmienności relacji (niektóre są już z różnych względów przeszłością) czy płynności tożsamości psychoseksualnej, dlatego proponujemy różny poziom jawności udostępnienia. Zostanie to zapisane w umowie z osobą obdarowującą, szanujemy bowiem prawa do wizerunku osób na zdjęciach oraz autorek_autorów zdjęć.
1. Zdjęcia mogą być w pełni dostępne dla artystki i osób korzystających z Archiwum
2. Zdjęcia mogą być do wglądu tylko dla osób badających queerową historię i dla osób artystycznych, które opisują je lub wykorzystują ikonografię do artystycznego przetworzenia
3. Proponujemy też opisanie zdjęć (audiodyskrypcja) – bez ich pokazywania.
Prosimy o kontakt mailowy, a następnie o przesyłanie
*skanów zdjęć i_lub opisów na adres: laf.opencall@gmail.com
*zdjęć materialnych na adres:
Agnieszka Małgowska
Queer Muzeum Warszawa
ul. Marszałkowska 83u
00-683 Warszawa
O artystce
Karolina Sobel, urodzona w Tychach w 1987 r., mieszka w Niemczech od 2011 r. Porusza tematy tożsamości, budowania wspólnot, wykluczenia społecznego, przestrzeni publicznej i tożsamości peryferyjnych. Fotografię traktuje jako narzędzie badania, które często jest punktem wyjścia do jej artystycznych eksploracji. Jej projekty koncentrują się na tworzeniu kontr-obrazów i kontr-archiwów. Ukończyła Centrum Sztuki i Mediów w Karlsruhe oraz Urbanistykę na TU Darmstadt. Studiowała także nauki społeczne na EHESS w Paryżu oraz sztuki piękne na IUAV w Wenecji. W 2020 r. założyła platformę Embrace Platform.