Planowałyśmy czytanie sztuki Moniki Rak na żywo, a potem rozmowę z widzkami. Nie ma bowiem jak bezpośredni kontakt. Jednak pandemia to zmieniła. W zamian proponujemy wideoimpresje na podstawie fragmentów sztuki, której źródłem są les*storie opowiedziane w wywiadach udzielonych przez 11 nieheteronormatywnych Warszawianek z wyboru.
Jednak bohaterki sztuki to nie postacie-klisze realnych rozmówczyń. Podobieństwa są, czasem oczywiste, ale w wizerunku trzeba uwzględnić autorskie uogólnienie, poszukiwanie charakterystyczności, pisarską skłonność do koloryzowania i tendencję postaci do wymykania się twórczyniom_com.
Reżyserka Agnieszka Małgowska – swoim zwyczajem – zaprosiła do czytania osoby z różnym teatralnym doświadczeniem, które gwarantują inkluzywność i nieoczywistą energię twórczą. Tym razem tą energią obdarzyły nas: w realu Dominika Filipowicz, Karolina Micuła, Monika Rak, Anna Wojkiewicz, a w e-wcieleniu Julia Maciocha i Anka Zet.
Każda z aktorek mogła inaczej zaistnieć w projekcie: część podzieliła się swoją les*storią w wywiadzie, a w czytaniu zagrała siebie i jeszcze inną bohaterkę, część wcieliła się wyłącznie w postacie innych. W efekcie wymienność ról sprawia, że możemy poczuć – przy świadomości wszelkich różnic – wspólnotę les*doświadczenia. Les*storia jednej z nas jest les*storią nas wszystkich.
Muzyczną wizytówkę czytania skomponowała AGGIE, która zmieniła swoją warszawską opowieść w piosenkę. Nagranie udało się zrealizować w domku na Jazdowie, zdjęcia do wideoimpresji zrobiła Joanna Kessler i Monika Rak.
Wszystkim osobom, które współtworzyły czytanie na jego każdym etapie, bardzo dziękujemy!
Projekt finansowany ze środków m.st. Warszawy