Nasze stowarzyszenie powstało jako wypełnienie luki i odpowiedź na potrzebę zauważenia wkładu jaki kobiety nieheteronormatywne wnoszą w kulturę Polską. Nie musimy sięgać poza granice naszego kraju, aby odnaleźć perspektywę lesbijską* opisującą otaczającą nas rzeczywistość. Kobiety nieheteronormatywne żyjące w Polsce od lat tworzą i poprzez swoje działania snują opowieść o swoich doświadczeniach. We współpracy ze Stołem Powszechnym – udało nam się stworzyć w Teatrze Powszechnym cykl unikatowych wydarzeń, w czasie których skupiłyśmy się na przedstawieniu dorobku zebranego przez lata działalności wielu artystek, pisarek, poetek, twórczyń filmów i performensów itd. Nasze spotkania są zawsze nastawione na wymianę doświadczeń i wiedzy, ale także na inicjowanie nowych działań i wspólne wytwarzanie nowych treści. Porzucamy miarkę mainstreamu – nie oceniamy czy coś jest dobre czy złe, interesuje nas opowieść i doświadczenie kobiety nieheteronormatywnej żyjącej w Polsce. Cieszy nas, że wiele kobiet poczuło się zainspirowanych i zaczęło działać w poczuciu siostrzanego wsparcia.
19.01. LESBIJSKI PERFORMENS. Osoby. Jak wygląda lesbijka*?
Gościnie: Aissa Ai, Monika Rak, Ilona Urban, Magda Wielgołaska, Voyk.
Stereotypy rządzą światem. Oczywiście lesbijki* też doczekały się swoich wizerunkowych wzorów. Od lat tkwią w binarnym schemacie butch-femme, który trzyma w heteronormatywnej sztancy. Choć są już bardziej pośrednie figury, jak choćby tomboy.
Stereotypy upraszczają rzeczywistość, uwalniają od głębszej refleksji, pozwalają kontrolować zbiorowe myślenie. W przypadku osób homoseksualnych stereotyp zakłada też łatwą i szybką identyfikacje tych, którzy/które stanowią zagrożenie dla tradycyjnego patriarchalnego porządku społecznego.
Można złościć się na te schematy, można się z nich śmiać, ale można też potraktować jak rodzaje ról i je performować.
Na klubowych scenach doskonale robią to drag kingi. To wersja artystyczna, ale lesbijki* niemal na co dzień performują swój wizerunek, a co za tym idzie – tożsamość. Gdy butch traktowana jest jak mężczyzna, gdy nie wierzy się, że femme jest lesbijką*, gdy do 30-letniego tomboya mówi się jak do dziecka…
Pierwsze spotkanie zaczynamy performansem-mozaiką wykorzystującym stereotypy. Spróbujemy świadomie wejść w role, a potem je rozbić lub potwierdzić.
06.02. LESBIJSKI KOMIKS. Czy na pewno nie ma go w Polsce?
Subiektywna perspektywa Beaty Sosnowskiej.
Gościnie: Marta Zabłocka, Maria Kadyszewska, Beata Cymerman
Komiks w Polsce rysowany przez kobiety z niszowego powoli staje się …nie, nie mainstreamowym, raczej coraz bardziej widocznym. Wciąż bowiem funkcjonuje na offie komiksu, reprezentowanego przez mężczyzn rysowników. A jak się ma rzecz z komiksem lesbijskim*? Czy taki w ogóle istnieje w naszym kraju? Jakie są jego reprezentacje? Dlaczego moim zdaniem sytuacja rysowniczek LGBT w Polsce dotknięta jest wielokrotnym wykluczeniem?
Na naszym spotkaniu wraz z moimi Gościniami:
Martą Zabłocką, autorką zycie-na-kreske
Marią Kadyszewską, prowadzącą blog Sea Of Grey
Beatą Cymerman, autorką Super Lesby
Pozastanawiamy się między innymi nad tym, czy komiks lesbijski* powinny rysować tylko lesbijki*, jak byśmy zdefiniowały komiks lesbijski*?
Spotkanie będzie też jedyną w swoim rodzaju okazją do poznania prac nielicznych rysowniczek poruszających tematykę lesbijską*, w tym też moich.
Beata Sosnowska http://www.beatasosnowska.pl/
02.03.LESBIJSKI FILM. Siła filmu dokumentalnego.
L.Poetki, reż. Monika Rak & Agnieszka Małgowska
wprowadzenie & pokaz & rozmowa
W Polsce nie ma zbyt wielu filmowych dokumentów LGBTQ+, ale lesbijki wśród tej niewielkiej filmografii znalazły swoje oddzielne miejsce – na offie. Dokumenty tworzone często z impulsu, bez instytucjonalnego wsparcia, zwykle z prywatnych środków są zapisem separatystycznego doświadczenia, skupionego na lesbijskiej indywidualnej lub zbiorowej herstorii. Są też poszukiwaniem języka i ekspresji kobiet nieheteronormatywnych w kinematografi wciąż zdominowanej przez męską i mainstreamową perspektywę.
O kilku polskich lesfilmach – Lestesmy / Lesborg / Mniejszość w mniejszości / Podróż” – opowiemy krótko przed projekcją – L.Poetek.
*
L.Poetki reż. Monika Rak & Agnieszka Małgowska, 59’ (2016)
27.04. LESBIJSKA LITERATURA. A może by się wydać?
Prezentacje & Czytanie & Panel
Gościnie: A.M. Chaudière, Angelina Caligo & Anna Adamczyk
Prowadząca: Anna Dziedzic
Literatura lesbijska* chciałaby się WRESZCIE wydać! Bo rynek wydawniczy w cierpi na brak dobrej, ciekawej, zabawnej, prostej lub głębokiej literatury lesbijskiej*. Dlaczego? Przecież wydawnictwa coraz częściej otwierają się na wiele nowych gatunków, od newadult*, przez literaturę obyczajową, aż po fantastykę. Jednak najbardziej rozchwytywane są pozostałe literki LGBT, z pominięciem literki L*.
Czyżby więc lesbijki nie pisały? Ależ skąd! Mają pełne szuflady! Zawartość tych szuflad i ich właścicielki – autorki objawią się Waszym oczom i uszom. W CZYTANIU PERFORMATYWNYM poznacie fragmenty twórczości, tematykę lesbijskiej* prozy – tej nieopublikowanej i tej opublikowanej!
W końcu spróbujemy dowiedzieć, jaką drogę przebyły pisarki, które swoje powieści wydały. Tymi autorkami – gościniami Anny Dziedzic będą:
Anna Adamczyk aka Anna Arendt – z książką „Życie rodzinne świstaka”
Angelina Caligo i A.M. Chaudiere – z książką „Na jej rozkazy”.
Będziemy się dopytywać, jak można się „wybić” i dlaczego warto dobijać się do wydawnictw oraz wydawać samodzielnie powieści, które traktują o więzi lub miłości między kobietami.
18.05. LESBIJSKI PERFORMENS. Sytuacja. Coming out.
Muszę? Powinnam? Nie chcę?
Czy lesbijki* rzeczywiście potrzebują głośnych outów? Jaki ma to związek z patriarchalnie sformatowanym mainstreamem? A może kobiety nieheteronormatywne potrzebują innych warunków, by ujawniać swoją orientację? Czy wymuszanie coming out’ów to antidotum na sytuację lesbijek* w Polsce? Jaki sposób byłby najlepszy i czy taki w ogóle istnieje?
Z tym tematem zmierzymy się za pośrednictwem kilku performensów, przede wszystkim filmowych, które będą pretekstem do pogłębiającej temat rozmowy.
Performemsy
Anka ZET. Międzynarodowy Dzień Wychodzenia z szafy / 15 sek
Kasia Gauza & Aleks Knapik. Spacer po Piotrkowskiej 8 maja 2018 / 4.10 min
Queen od Delirium. Historia (niemal)prawdziwa / 2 min
Anna S. ….. /5 min & E37 / 2 min
Monika Rak. …. / 3 min
Magdalena Wielgołaska Twoja reakcja na mój coming out / 6 min
08.06.2018 LESBIJSKI PERFORMENS. Akcja.
Sztuka manifestowania. Warsztaty w ramach Tygodnia Równości w Warszawie.
Istotą spotkania będzie współdziałanie i kreacja. Proponujemy rodzaj warsztatu artystyczno-aktywistycznego przygotowującego do Parady Równości w Warszawie. Dla inspiracji opowiemy o formach manifestacji, o performensach i happeningach. Pokażemy przykłady ze świata, ze szczególnym uwzględnieniem działań kobiet nieheteronormatywnych – po tym wprowadzeniu przejdziemy do akcji. Zastanowimy się, jakie hasła są dla nas ważne, jak zwrócić uwagę na istotne dla nas kwestie i jak przedstawić je graficznie i performatywnie.
W końcu stworzymy transparenty z hasłami dotyczącymi kobiecej nieheteronormatywności.
Dodatkowo powstaną gadżety związane z nazwą stowarzyszenia: Sistrum to inaczej grzechotka. A grzechotki swoim hałasem mają symbolicznie przypominać o obecności lesbijek* w naszym społeczeństwie.